analiz
robotik sol yatay
ELİF ŞERİFE KARTAL

ELİF ŞERİFE KARTAL

Mail: elifkartal07@gmail.com

UMUT

Bir umuda tutunur da insan onunla yaşar durur artık. Olmadan yaşanır mı sanki ?

Umut: düştüğünde seni ayağa kaldıran, işlerin bozulduğunda onları yoluna sokan bir sihirli değnek değil ve olmayacak. O an eksikliğini yaşadığın şeyi var edecek olan da değil.. Düştüğünde kalkman için uzanan el, her şey tepetaklak olduğunda düzeleceğine olan inançtır. Evet var etmez belki ama var olması için sana gereken tüm gücü o verir. Eğer kalkmaya ümidin yoksa sana uzatılan el de önemsizdir, uzatılan bir ipte önemsizdir. Umudun var olduğunda kırık bir dal bile kurtarabilir seni. Kırık bile olsa hayallere olan inançlarımızla ayağa kalkabildiğimiz anlar gibi. Ayakta tutan bu duyguyu bir yerlere iliştirmiş olmalısın inancında. Büyük usta Sezai Karakoç diyor ki; ' Eğer umudumuzu kaybedersek en büyük felaket odur. İçinde bulunduğumuz durumdan daha kötüsü umudumuzu kaybetmektir. Umut etmekten vazgeçemeyiz.'

Neden peki ? 

Çünkü vazgeçtiğin anda amacın, yaşamın, arzuların her ne varsa teker teker silinmeye mahkum birer rüya gibi kayıp gidecek geceler boyunca. Senin sabahlara ihtiyacın var, doğan güneşe, aydınlığa. Hadi varsın olmasın hayalin de amacın da. Yine de anlamlı yaşamak için iliştirmelisin bir yerlere; gözünün gördüğü, gönlünün değdiği. Hadi varsın olmasın hiçbir şeyin yine de gülümseyebilmek için ilişsin umudun kalbinin bir kıvrımına. Battığın dibi çiçeklerle bezeli bir bahçe yapmaz o anında ama tohumu verir ellerine. Bahçeye gitmek için tek yolu bundan geçer. Umudunu yitirdiğin her anda ne bahçeye çıkan yolu görürsün, ne de o çiçeklerin kokusunu takip edebilirsin. 

Sihirli bir değnekmiş gibi bakamazsın demiştik.

Çünkü sana gücü verir ve kalanını o güçle sen halledersin. Eğer bunu unutursan umuda ket vurmaya lanetler okumaya devam edip tökezleyeceksin. Sonra da diyeceksin ki 'umutlandık da ne oldu?' İlle de yürünecekse o yol neden tökezleyelim! Koşmasak da olur en azından yürümeyelim mi  ? Ayakta tutan işte budur seni yürüten de bu sana verdiği güçtür. Yürümek için, gülmek için tutunman gereken sarmaşıktır. Kalbine değen, onu yaşatmak üzere sarmalayan narin ve bir o kadar güçlü bir sarmaşık. Umudu kaybedip ne yapacaksın?  Karamsarlıklarla mı çıkacaksın yola, hep gecelerle mi hemhâl olacaksın ? Hem Allah ne demişti kitabında 'sakın ümitsizliğe düşenlerden olma.' O dediyse vardır bildiği.

Düşme ümitsizliğe.

Allah var, Gam yok.

Sağlıcakla kalın

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar